6.Santraç Türkiye Şampiyonası sona erdi

​    Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda, Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği içinde ve Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından organize edilen ve bu yıl altıncısı düzenlenen ÇHGM Türkiye Satranç Şampiyona 18 Nisan 2017 tarihinde başladı. Mardin'de düzenlenen ve 48 ildeki koruma altında bulunan (çocuk yuvaları, sevgi evleri, çocuk evleri ve yetiştirme yurtlarından) toplam 140 sporcunun katılımlarıyla düzenlenen Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 6. Türkiye Satranç Şampiyonası'nın çekişmeli ve centilmence müsabakalar gerçekleştirildi. Bu süreçte sporcuların Mardin’de gezmeleri sağlanmış ve her akşam yöresel etkinliklerle sporcuların birbirleriyle kaynaşmasına olanak tanınmıştır.

 

20 Nisan 2017 tarihinde 48 ilden 48 antrenör ve 140 sporcunun katılımlarıyla düzenlenen Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 6. Türkiye Satranç Şampiyonası'nın ödül töreninde Küçükler, Minikler ve Yıldızlar kategorisinden dereceye giren sporculara kupa, madalya ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

Şampiyonanın ödül töreni; Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin 22. Dönem Milletvekili Süleyman Bölünmez, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı ve TSF Asbaşkanı Ayşe Kardaş, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Artuklu Kaymakamı ve Artuklu Belediye Başkanı Şakir Öner Öztürk, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin, TSF Başkan Vekili Aşkın Keleş, TSF Mardin İl Temsilcisi Av. Nazan Kaya, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, vali yardımcıları, kurum amirleri, hakemler ve sporcuların katılımıyla, büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

 

Konuşmaların ardından küçükler, minikler ve yıldızlar kategorisinden dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Küçükler: 1. Soner Çalıkoğlu (Ordu) 2. Ahmet Doğan (Elazığ) 3. Furkan Eker (Ordu) 4. Adem Kırca (Mersin) 5. Mutlucan Akdemir (İstanbul) 6.Açelya Dilan Erdem (Muğla) 

Minikler: 1. Akın Kahveci (Tekirdağ) 2. Arda Cihangir (Batman) 3. Taha Tosun (Samsun) 4. Hasan Ün (Mersin) 5. Yasemin Akdağ (Bitlis) 6. Şahin Mayalı (Kırıkkale)

Yıldızlar: 1. Onur Çelik (Elazığ) 2. Uğur Ataman (Tekirdağ) 3. Arif Baranlıoğlu (Çankırı) 4. Yasin Pala (Burdur) 5. Murat Çetin (Düzce) 6. Açelya Şehid Muhammed Tabak (Eskişehir)

 

Şampiyona ile ilgili Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, Mardin gibi farklı dinlere mensup ve farklı dilleri konuşan vatandaşlarımızın yüzyıllarca bir arada yaşamasının, bu sportif faaliyetin amacına olumlu yönde katkı sağlayacağına inandığını ve insan yaşamı ile bütünleşmiş olan spor, insanların sağlıklı, başarılı mutlu olmasında ve yüksek moral gücüne sahip olmasında çok önemli rol oynamaktadır. Spor, insanın toplumda diğer insanlara din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın ulaşmasında bir unsurdur. Yine insanlar spor sayesinde aynı amaçlara yönelmeye, birlikte hareket etme duygusunu yaşamaya başlarlar. Spor, fiziksel, ruhsal ve toplumsal gelişimde de fayda sağladığını belirten Efetürk, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın ülke genelinde yaptığı sportif faaliyetleri takdir ediyor; aynı zamanda bu çalışmaların bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum ifadelerinde bulundu.